Terms & Conditions

Discounts and Offers

The 10% discount offer applies to PADI courses taught over 2 days or more.  The Discover Scuba course is not included in the offer.

To receive our 10% discount offer we request a deposit of 35%* paid in advance of you taking the course with the balance paid in cash on the first day of the course.  The deposit can be paid into our UK bank account or via our online payment option.

* A deposit of 35% is required for elearning. If a student is unablet to dive or continue first day of the course there will be charge of Dicover scuba diving price.

Boat Dive for Certified Divers

A £20.00 per person deposit is required to confirm a space on the boat dive.

The price for the boat dive is for 2 dives  including use of all equipment.
Minumum certification level required is Open Water (18meters) or equivalent and have dived in within the last 12 month. No reductions or refunds will be given if you decide not to do the second dive .  

Diving & Accommodationn

To receive our special reduced rates  for  accommodation, diving activties must be booked  with Kalkan Dive Centre.  Deposits  and Payment terms differ for each accommodation.  Therms and conditons  available on request.   

Refund Policy
Diving deposits are non refudable, unless your course/dives have been cancelled by Kalkan Dive Centre.

Down load medical form

 

Pay Deposit on line
______
________________

İndirimler ve Teklifler

% 10 indirim teklifi, 2 gün veya daha fazla süren PADI kurslarına uygulanır. Discover Scuba kursu teklife dahil değildir.% 10 indirim teklifimizi almak için, kursun ilk gününde nakit olarak ödenen bakiye ile kursa başlamadan önce% 35´lik * depozito talep ediyoruz.

Depozito banka hesabımıza veya çevrimiçi ödeme seçeneğimiz aracılığıyla ödenebilir. 

Elearning  (E-Öğrenim) için 70,00£ karşılığı TL tutarında bir depozito gerekmektedir. ** Bu dersin bir parçası olarak çevrimiçi olduğu için El Öğrenim için gerekli değildir. Sertifikalı Dalgıçlar İçin Bot Dalışı Tekne dalışı üzerindeki boşluğu doğrulamak için gereklidir. Tekne dalışı için fiyat, tüm ekipmanların kullanımı dahil 2 dalış içindir. İkinci dalışı yapmamaya karar verirseniz, indirim veya geri ödeme yapılmayacaktır. Dalış ve Konaklama Konaklama için özel indirimli fiyatlarımızı almak için, dalış aktivitelerinin Kalkan Dalış Merkezi´nde rezerve edilmesi gerekmektedir. Depozito ve Ödeme koşulları her konaklama birimi için farklıdır. İstek üzerine termikler ve koşullar mevcuttur. Geri ödeme politikası Kalkan Dalış Merkezi tarafından kursunuz / dalışlarınız iptal edilmediyse, dalış için para yatırma işlemi iade edilmez.