Terms & Conditions

Discounts and Offers

The 10% discount offer applies to PADI courses taught over 2 days or more.  The Discover Scuba course is not included in the offer.

To receive our 10% discount offer we request a deposit of 25%* paid in advance of you taking the course with the balance paid in cash on the first day of the course.  The deposit can be paid into our UK bank account or via our online payment option.   The PADI  manual is additional to this price and needs to be purchased via Kalkan Dive Centre to qualify for the 10% course discount.  The manual can be purchased through us before you arrive in Turkey** (we will send it to your home address ´UK addreess only´) or when in Kalkan. Couples or families of up to 4 persons can share 1 copy of the manual. Discounts do not apply to the manual.

* A deposit of 25% is required for elearning.

**The manual is not required for Elearning as this is provided online as part of the course.

***Full paymet is required for manual

Boat Dive for Certified Divers

A £20.00 per person deposit is required to confirm a space on the boat dive.

The price for the boat dive is for 2 dives  including use of all equipment.   No reductions or refunds will be given if you decide not to do the second dive.  

Diving & Accommodation

To receive  our special reduced rates  for  accommodation, diving activties must be booked  with Kalkan Dive Centre.  Deposits  and Payment terms differ for each accommodation.  Therms and conditons  available on request.   

Refund Policy
Diving deposits are non refudable, unless your course/dives have been cancelled by Kalkan Dive Centre.

Pay Deposit on line
______
________________

İndirimler ve Teklifler

% 10 indirim teklifi, 2 gün veya daha fazla süren PADI kurslarına uygulanır. Discover Scuba kursu teklife dahil değildir.% 10 indirim teklifimizi almak için, kursun ilk gününde nakit olarak ödenen bakiye ile kursa başlamadan önce% 25´lik * depozito talep ediyoruz.

Depozito banka hesabımıza veya çevrimiçi ödeme seçeneğimiz aracılığıyla ödenebilir. PADI Manual (Eğitim kitabı) bu fiyata ek olarak% 10 kurs indirimine hak kazanmak için Kalkan Dalış Merkezi aracılığıyla satın alınması gerekir. Kılavuz kursa başlamadan önce bizim aracılığımızla satın alınabilir ** (ev adresinize göndeririz) veya Kalkan´a vardığınızda temin edebilirsiniz. 2 kişiye kadar olan çiftler veya aileler kullanım kılavuzunun 1 kopyasını paylaşabilir. İndirimler kılavuza uygulanmaz.

Elearning  (E-Öğrenim) için 70,00£ karşılığı TL tutarında bir depozito gerekmektedir. ** Bu dersin bir parçası olarak çevrimiçi olduğu için El Öğrenim için gerekli değildir. Sertifikalı Dalgıçlar İçin Bot Dalışı Tekne dalışı üzerindeki boşluğu doğrulamak için gereklidir. Tekne dalışı için fiyat, tüm ekipmanların kullanımı dahil 2 dalış içindir. İkinci dalışı yapmamaya karar verirseniz, indirim veya geri ödeme yapılmayacaktır. Dalış ve Konaklama Konaklama için özel indirimli fiyatlarımızı almak için, dalış aktivitelerinin Kalkan Dalış Merkezi´nde rezerve edilmesi gerekmektedir. Depozito ve Ödeme koşulları her konaklama birimi için farklıdır. İstek üzerine termikler ve koşullar mevcuttur. Geri ödeme politikası Kalkan Dalış Merkezi tarafından kursunuz / dalışlarınız iptal edilmediyse, dalış için para yatırma işlemi iade edilmez.